Setkání občanů k 32. výročí Sametové revoluce 1989 v Pardubicích

středa 17.11.2021 16:30 – 17:30 na náměstí Republiky u Vč. Divadla

Zdroj: Novinky.cz

Milí přátelé a příznivci Listopadu 1989, svobody a demokracie, slušnosti a práva, a také snahy o alespoň trochu pravdy a lásky, což by si nejspíš přál i dramatik a prezident Václav Havel.

Ve středu 17.11.2021 po 16:30 se těšíme na setkání s vámi všemi opět u divadla při příležitosti docela neuvěřitelného 32. výročí začátku Sametové revoluce 1989. A také začátku pádu komunistické diktatury. Pro některé s nás jako by to bylo včera. Vzpomeneme také na nedávno zemřelého člena OF Lumíra Zilvara Sokola, známého statečným odporem proti komunistickému útlaku. Možná přijdou i studenti a zazpívají jako obvykle v 17:11 hod. státní hymnu.

Pozvěte tedy své přátele a blízké. Demokracii je potřeba stále chránit, jinak ji její odpůrci kdykoliv v budoucnu zruší. Umí to dobře. Je úlevou, že po dlouhých osmi letech mravního marasmu některých politiků, kteří svojí činností vlastně navázali na rudou normalizaci ze 70. let minulého století, se k nám vrací právo, demokracie, slušnost a ústavnost. Navíc bez oslavování krvavých asijských diktátorů.

Nezapomeňme na respirátory a určitý odstup, ať dodržíme potřebnou ohleduplnost v této pandemické době.

A jedna radostná zpráva:

Disidentka, která se rvala s estébáky, získává Cenu Paměti národa!

Jarmila Stibicová Zdroj: Paměť národa

Koná se v Praze 17. listopadu 2021.

Jarmilka Stibicová, drobná žena z blízkosti prezidenta Václava Havla. Profesorka ve škole, která podepsala Chartu 77. Pak uklízečka, která byla mnoho let pronásledována tajnou politickou policií StB, jíž se vzepřela. Vedla místní Amnesty International. vedla prověrky bývalých bachařů ze SNV. S manželem Jaromírem Stibicem, s hercem Vladimírem Čechem, dále s Bohdanem Dvořákem za KAN a s dalšími skvělými Pardubáky vedla v tomto okrese v listopadu a prosinci 1989 Sametovou revoluci. Současně vedla i Občanské fórum, které za půl roku dovedlo společnost k prvním svobodným volbám po 42 letech.

Občanské fórum dnes gratuluje, bývalí političtí vězni děkují, Pardubice jsou pyšné na úžasně silnou osobnost z protikomunistického odporu a odboje, která jistě může být pro další generace vzorem. Jarmilce přejeme v této chvíli ale hlavně brzké uzdravení. Seznamte se s jejími zážitky v článku a videu:

https://plus.rozhlas.cz/disidentka-ktera-se-rvala-s-estebaky-ziskava-cenu-pameti-naroda-8618233

www.pametnaroda.cz/cs/stibicova-jarmila-1933

www.ustrcr.cz/uvod/vzdelavaci-projekt-pamet-a-dejiny-totalitnich-rezimu/ceskoslovensky-disent/jarmila-stibicova

1 komentář u „Setkání občanů k 32. výročí Sametové revoluce 1989 v Pardubicích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *